Dialogen skrider fremad

Som udmeldt i forbindelse med halvårsregnskabet har Fanafdelingen gennem sin repræsentant i det professionelle selskabs bestyrelse igangsat en dialog for på en konstruktiv måde at tage klubbens økonomiske situation seriøst. Den dialog skrider fremad.

“Vi lovede at melde ud løbende, og det gør vi så nu – lidt senere end vi helst havde set. Det er der den lavpraktiske årsag til, at det har taget noget tid at få møderne afholdt,” siger Lasse Bauer, formand i Fanafdelingen.

På bagkant af denne dialog vil fanrepræsentanten i klubbens bestyrelse, Sune Blom, give sit syn på tingenes tilstand – og den afrapportering må altså vente lidt endnu..

“Det vigtigste er pt., at vi når hele vejen rundt med de forskellige dialoger og ikke lader eksterne forventninger presse os. Lige nu kører samtalerne både internt i Fanafdelingen, men også med vores kollegaer i moderklubben samt selskabets hovedaktionær. Og det tager lidt tid endnu,” fortæller Sune Blom.

Det forventes, at der i slutningen af næste uge vil komme yderligere info til foreningens medlemmer.

Fanafdelingen i Brøndbyernes IF

Skrevet af

Spred ordet